„Jeśli dwóch pacjentów leczysz tak samo, bądź pewien, że przynajmniej jednego z nich źle leczysz.” V. E. Frankl
„Miejsce terapii” – gabinet poradnictwa psychologicznego
i psychoterapii.
„Miejsce terapii” jest przestrzenią pracy psychoterapeutycznej. Jest to przestrzeń, w której z troską i akceptującą postawą wspólnie z Państwem podchodzimy do Państwa osobistego świata. Zamiast tworzenia uogólnień, doceniamy oraz wzmacniamy Waszą niepowtarzalność.
Miejsce, w którym w pełnym szacunku dialogu podążam za Państwem, byście w zgodzie ze sobą mogli odkrywać jak traktujecie własne życie, co jest dla Was ważne, na ile czujecie się wolni i w czym odnajdujecie sens.
O psychoterapii.
Psychoterapia jest samodzielną metodą leczenia, równoległą do tradycyjnego leczenia medyczno-psychiatrycznego. Jej celem jest leczenie lub łagodzenie psychicznego cierpienia, pomoc w sytuacjach kryzysowych, pomoc w zmianie niezdrowych lub denerwujących zachowań czy postaw, ustanawianie bardziej satysfakcjonujących relacji oraz promocja osobistego rozwoju i wzrostu jakości życia.
Poradnictwo psychologiczne.
Nie każda sytuacja omawiana w gabinecie psychoterapeuty wymaga psychoterapii. Czasami to, czego potrzebujemy by rozwiązać problem, to informacja na temat psychologicznych zależności związanych z konkretną sytuacją, niekiedy także większa motywacja i odniesienie się do doświadczeń innych osób.
Kiedy psychoterapia może pomóc?
Psychoterapia jest przydatna w leczeniu problemów natury psychicznej, takich jak:
- lęki i ataki paniki;
- fobie;
- obsesje i kompulsje;
- depresje;
- uzależnienia i współuzależnienia;
- zaburzenia psychosomatyczne;
- zaburzenia osobowości;
- zaburzenia i dysfunkcje związane ze stresem;
- zaburzenia odżywiania;
- trudności społeczne;
- kryzysy życiowe;
- mobbing;
- urazy psychiczne, traumy.
Kiedy poradnictwo może pomóc?
Poradnictwo staje się przydatne w sytuacjach, kiedy pojawiają się pytania o znaczenie życia, takich jak: poszukiwanie celu życia, doświadczenie cierpienia czy osobowa wina. Mogą być to pojedyncze sytuacje kryzysowe, jak na przykład:
- separacje, rozwody;
- nadmierne obciążenie i stres;
- dotkliwe straty;
- poważne problemy zdrowotne;
- trudności w miejscu pracy;
- błędne egzystencjalne decyzje i ich następstwa.
W sytuacjach, w których w danym momencie nie ma możliwości podjęcia efektownej próby rozwiązania problemu, pomocne w utrzymaniu wewnętrznego „tak” dla życia i złagodzenia cierpienia (często potęgowanego przez poczucie izolacji), okazują się profesjonalne wsparcie i towarzyszenie. Do takich sytuacji mogą należeć:
- psychozy;
- choroby przewlekłe;
- niepełnosprawność i upośledzenie;
- wykluczenia społeczne.
***
Wyżej wymienione problemy to oczywiście tylko jedne z częściej pojawiających się sytuacji, w których psychoterapia, poradnictwo, towarzyszenie okazują się odpowiednimi środkami prowadzącymi do twórczej zmiany. Jeśli tylko czujesz, że Twoje trudności wynikają z psychicznego cierpienia, a samodzielne próby ich pokonania nie przynoszą spodziewanego skutku, zapraszam Cię do „Miejsca terapii”.
Kontakt:
tel: 669385205
email: s.sadowski@lustro.org